| Model | AP32HG41BASN5 |
| Model Name | Acerpure Google 5.0 TV 32 inch HD LED |
| Model Year | 2025 |
| Product Dimensions | 72 x 8 x 47 cm; 3.9 kg |
| Batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
| Item model number | AP32HG41BASN5 |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Installed Size | 1 GB |
| Operating System | Google TV |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB |
| Tuner Technology | NTSC |
| Response Time | 6.5 Milliseconds |
| Resolution | 1366X768 Pixels |
| Special Features | HD | Remote with Voice Assistant | 30W Dolby Audio |300 NITS Brightness | Live TV | Free to Air Channels |HDR 10 | Wall Mount Included| Supported Applications: Sony Liv, Zee5, YouTube, Netflix, Prime video, etc. |
| Number of items | 1 |
| Remote control technology | IR, Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| Standing screen display size | 32 Inches |
| Display Type | HDR 10 |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Image brightness | High Brightness |
| Image contrast ratio | 3000:01:00 |
| Supported image types | GIF, JPEG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Encoding | DD |
| Audio input compatible with the item | HDMI |
| Audio output mode | Surround |
| Supported audio formats | mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Dolby Audio |
| Speakers Maximum Output Power | 20 Watts |
| Audio Wattage | 30 Watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 55 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery cell composition | Alkaline |
| Refresh Rate | 60 Hz |