Xiaomi 138 cm (55 inch) X Ultra HD 4K Smart Google LED TV L55MB-AIN
From the manufacturer XIAOMI 4K TV X 2025 Resolution : 4K Ultra HD (3840 x 2160) | Refresh Rate : 60 Hz /120HZ DLG Connectivity: Dual Band Wi-Fi | 3 HDMI ports to connect latest gaming consoles, set top box, Blu-ray Players | 2 USB ports to connect hard drives and other USB devices |eARC […]
Description
From the manufacturer
XIAOMI 4K TV X 2025 HeaderHeader
KSPKSP
  • Resolution : 4K Ultra HD (3840 x 2160) | Refresh Rate : 60 Hz /120HZ DLG
  • Sound: 34 watts Output | Dolby Audio | DTS – X | DTS Virtual : X
  • Warranty Information: Enjoy 1 Year of Comprehensive Warranty
Brand XIAOMI
Manufacturer DIXON TECHNOLOGIES (INDIA) LIMITED, DIXON TECHNOLOGIES (INDIA) LIMITED
Model L55MB-AIN
Model Name GTV Series
Model Year 2025
Product Dimensions 31.2 x 122.6 x 77 cm; 9.2 kg
Item model number L55MB-AIN
Memory Storage Capacity 8 GB
Ram Memory Installed Size 2 GB
Operating System Google TV
Hardware Interface 3.5mm Audio, Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB
Response Time 6.5 Milliseconds
Resolution 3840 x 2160 Pixels
Special Features Filmmaker Mode, MEMC, Eye Comfort Mode
Number of items 1
Remote control technology Bluetooth
Display Technology LED
Standing screen display size 55 Inches
Display Type Dolby Vision | HDR 10 |HLG
Viewing Angle 178 Degrees
Image Aspect Ratio 16:09
Image contrast ratio 50001
Aspect Ratio 16:9
Audio input compatible with the item AV
Audio output mode Surround
Supported audio formats Dolby, DTS, MP3, FLAC, AAC, OGG, ADPCM, OPUS
Speaker Surround Sound Channel Configuration Dolby Audio
Speakers Maximum Output Power 34 Watts
Audio Wattage 34 Watts
Voltage 240 Volts
Power Source AC
Batteries Included Yes
Batteries Required Yes
Battery cell composition Other Than Listed
Refresh Rate 120 Hz, 60 Hz
Total USB ports 2
Connector Type Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi
Mounting Type Wall Mount & Table Mount
Actual viewing angle 178 Degrees
Includes Rechargeable Battery No
Includes remote Yes
Supports Bluetooth Technology Yes
Country of Origin India
Item Weight 9 kg 200 g
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Xiaomi 138 cm (55 inch) X Ultra HD 4K Smart Google LED TV L55MB-AIN”